Jak urządzić pracę w domu?

Praca z domu może być dla wielu z nas trudna. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do dzielenia przestrzeni domowej pomiędzy obowiązki firmowe, a domowe. Jak sobie poradzić, musząc przejść na home office? Jak urządzić biuro, aby dobrze nam się pracowało? O czym warto pamiętać?

Wybierz pomieszczenie do home office

Warto zacząć od wyboru pomieszczenia. Nie każdy może poświęcić na urządzenie biura cały pokój. Często możemy pozwolić sobie jedynie na wydzielenie małej przestrzeni w salonie lub jadalni. Bardzo często ludzie pracują z kuchni czy nawet sypialni, co nie jest dobrym nawykiem. Dlaczego? Ponieważ po całym dniu pracy pomieszczenia te będą nam się kojarzyły z pracą. Jeśli już wybierzemy przestrzeń w domu, w której będzie nasz gabinet, sprawmy, aby choć trochę go przypominał. Nie spędzajmy w tym miejscu czasu po pracy, abyśmy poczuli, że ją skończyliśmy i wyszliśmy już z „biura”.

Jak urządzić pracę w domu? 

Pracuj w pozycji siedzącej

Pracujmy, siedząc na krześle, a nie na kanapie czy fotelu. O ile na chwilę rozwiązania te są dobre i wydaje nam się, że jest wygodnie, praca na dłuższą metę z kanapy będzie niezdrowa dla kręgosłupa. Z czasem odczujemy ból w jego odcinkach. Zaopatrzmy się w wygodny fotel. Szczególnie polecane są fotele dla graczy. Są one wyprofilowane i dopasowane do sylwetki. Dzięki wielu dodatkowym funkcjom możemy poczuć się naprawdę wygodnie. Dobrze jest również pracować, siedząc przy stole lub biurku. Tylko w ten sposób zadbamy o swoje zdrowie. Jeśli nie możesz kupić nowych mebli, poszukaj na grupach sprzedażowych w internecie. Możesz tam znaleźć perełki w naprawdę dobrych cenach. Oczywiście nie musisz od razu robić zakupów, aby pracować z domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w potrzebny sprzęt elektroniczny i rzeczywiście zasiądziesz przy stole. Pamiętaj jednak, że wielomiesięczna praca w złej pozycji sprawi, że za kilka lat pojawią się jej konsekwencje w postaci chorego kręgosłupa.

Zadbaj o klimat w pomieszczeniu

Stwórz w pomieszczeniu dobry klimat, pamiętając o mocnym oświetleniu. Wielu ludzi preferuje pracę w późnych godzinach, a więc przy sztucznym oświetleniu. Światło jest więc potrzebne. Jeśli jednak wolisz pracować za dnia, ustaw biurko przodem do okna. W ten sposób wykorzystasz światło dzienne i nie będziesz musiał wspomagać się sztucznym oświetleniem, o ile dzień będzie słoneczny i bezchmurny. Zadbaj o klimat wokół siebie. Ustaw naokoło ulubione rośliny, ozdoby, a także dodatkowe światełka. Wszystko po to, aby nadać przestrzeni do pracy również dobrego klimatu. W końcu jest on ważny, gdy pracuje się przez wiele godzin w jednym miejscu. Jeśli lubisz pracować przy muzyce, włącz ją. Niech będzie słyszana w tle. W ten sposób nastroi Cię na kolejne godziny pracy. Praca w ciszy też ma swoje zalety, szczególnie jeśli podczas pracy prowadzisz rozmowy. Dostosuj warunki panujące w Twoim otoczeniu do swoich preferencji.

Jeśli nie lubisz pracować z domu, poproś przełożonego o możliwość pracy z biura. Jeśli większość osób pracuje z domu, nie będziesz stwarzał dla nikogo zagrożenia w związku z obowiązującymi obostrzeniami.