Home office, czyli jak pracować z domu?

Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie powrotu do biura. Praca z domu stała się sposobem na udany dzień i lepszą organizację czasu. Nie każdemu jednak dobrze pracuje się z domu. Z czego to wynika? Być może nie każdy potrafi sobie zaaranżować przestrzeń do pracy lub ma do niej warunki. Jak stworzyć w domu przestrzeń do pracy? O czym warto pamiętać?

Wybór pomieszczenia

Najważniejszym problemem dla wielu z nas może okazać się wybór pomieszczenia do pracy. Nie każdy może poświęcić na urządzenie biura cały pokój. Często możemy pozwolić sobie jedynie na wydzielenie małej przestrzeni w salonie lub jadalni. Bardzo często ludzie pracują z kuchni czy nawet sypialni, co nie jest dobrym nawykiem. Dlaczego? Ponieważ po całym dniu pracy pomieszczenia te będą nam się kojarzyły z pracą.

Jeśli już wybierzemy przestrzeń w domu, w której będzie nasz gabinet, sprawmy, aby choć trochę go przypominał. Nie spędzajmy w tym miejscu czasu po pracy, abyśmy poczuli, że ją skończyliśmy i wyszliśmy już z „biura”.

 

Wybór mebli

Nie zapomnijmy o wyborze dobrych mebli. Co to znaczy dobrych? Pracujmy, siedząc na krześle, a nie na kanapie czy fotelu. O ile na chwilę rozwiązania te są dobre i wydaje nam się, że jest wygodnie, praca na dłuższą metę z kanapy będzie niezdrowa dla kręgosłupa. Z czasem odczujemy ból w jego odcinkach.

Zaopatrzmy się w wygodny fotel. Szczególnie polecane są fotele dla graczy. Są one wyprofilowane i dopasowane do sylwetki. Dzięki wielu dodatkowym funkcjom możemy poczuć się naprawdę wygodnie. Dobrze jest również pracować, siedząc przy stole lub biurku. Tylko w ten sposób zadbamy o swoje zdrowie.

Jeśli nie możesz kupić nowych mebli, poszukaj na grupach sprzedażowych w internecie. Możesz tam znaleźć perełki w naprawdę dobrych cenach. Oczywiście nie musisz od razu robić zakupów, aby pracować z domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w potrzebny sprzęt elektroniczny i rzeczywiście zasiądziesz przy stole. Pamiętaj jednak, że wielomiesięczna praca w złej pozycji sprawi, że za kilka lat pojawią się jej konsekwencje w postaci chorego kręgosłupa.

Home office, czyli jak pracować z domu? 

Wybór oświetlenia

Jedną z ważniejszych rzeczy jest również oświetlenie w pomieszczeniu, w którym będziesz pracował. Pamiętaj, aby było ono mocne, ponieważ prawdopodobnie czeka Ciebie praca w różnych godzinach. Szczególnie jeśli jesteś freelancerem i pracujesz wyłącznie wtedy, masz na to ochotę. Wielu ludzi preferuje pracę w późnych godzinach, a więc przy sztucznym oświetleniu. Jeśli jednak wolisz pracować za dnia, ustaw biurko przodem do okna. W ten sposób wykorzystasz światło dzienne i nie będziesz musiał wspomagać się sztucznym oświetleniem.

Dla lepszego klimatu możesz ustawić naokoło ulubione rośliny, ozdoby, a także dodatkowe światełka. Wszystko po to, aby nadać przestrzeni do pracy również dobrego klimatu. W końcu jest on ważny, gdy pracuje się przez wiele godzin w jednym miejscu.

Jeśli lubisz pracować przy muzyce, włącz ją. Niech będzie słyszana w tle. W ten sposób nastroi Cię na kolejne godziny pracy. Praca w ciszy też ma swoje zalety, szczególnie jeśli podczas pracy prowadzisz rozmowy. Dostosuj warunki panujące w Twoim otoczeniu do swoich preferencji.