Małe mieszkanie może być problematycznym miejscem do pracy zdalnej. Trudno będzie poczuć różnicę zaraz po zakończonej pracy. Większym problemem może okazać się fakt, że najzwyczajniej w świecie nie będziesz miał gdzie postawić biura z fotelem. Jak wyznaczyć przestrzeń do pracy w małym mieszkaniu, aby nie pozbyć się połowy majątku?
Miejsce do pracy – jak je wyznaczyć?
Jeśli masz małe mieszkanie, z pewnością wiesz, jak trudno zagospodarować w nim przestrzeń, szczególnie jeśli od lat gromadzisz w nim rzeczy swoje czy partnera. Nie wspominając już o przedmiotach dziecięcych czy zwierzęcych. Jak więc pośród bibelotów znaleźć miejsce dla siebie? Najważniejsze jest uporządkowanie rzeczy, które masz w mieszkaniu. Być może okaże się, że część z nich jest zupełnie niepotrzebna i można ją oddać potrzebującym. W ten sposób znajdziesz miejsce na schowanie rzeczy, które stoją np. w kartonach w kącie salonu.
Jeśli pozbędziesz się zbędnych przedmiotów, okaże się, że w salonie jest całkiem sporo miejsca na biurko i fotel. Aby nie kłóciły się z meblami salonowymi, możesz je umiejscowić w kącie pomieszczenia. Gdyby okazało się, że w salonie biurko źle wygląda, kącik do pracy możesz też zrobić w sypialni. I choć pracy do miejsca wypoczynku przenosić się nie powinno, czasem jest to konieczne.
Aby urządzić kącik do pracy w małym mieszkaniu w sypialni, warto przesunąć łóżko, szafki nocne czy szafę maksymalnie w jedną stronę pokoju. Dzięki temu w drugiej zyskamy przestrzeń na postawienie biurka i krzesła. Jeśli chcesz, możesz odgrodzić strefę sypialnianą parawanem. Dobrym sposobem będzie też postawienie na granicy kwiatów. Nadadzą one sypialni uroku, dodatkowo wydzielą miejsce do pracy.
Pokój zaaranżowany na biuro?
Najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego z pomieszczeń w mieszkaniu na biuro. Dzięki temu nie musisz specjalnie wydzielać przestrzeni z innym pokoi. Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się schowek, nieużywany pokój dziecięcy czy dowolne pomieszczenie, które pomieści biurko i fotel, możesz je zaaranżować na miejsce do pracy. W ten sposób zyskasz przestrzeń tylko do pracy. Kończąc ją, będziesz miał poczucie, że „idziesz do domu”. Trudno jest poczuć, że wychodzi z pracy, wykonując obowiązki służbowe z domu.
Pokój przeznaczony wyłącznie do home office możesz dowolnie zagospodarować. Jeśli każdego dnia masz spotkania z klientami, zadbaj o ładne tło. Mogą nim być: regał z książkami, kwiaty czy ściana.
Praca w domu – o czym warto pamiętać?
Jeśli wyznaczysz już przestrzeń do pracy, pamiętaj, aby dobrze ją wyposażyć. Zadbaj o wygodny fotel, najlepiej z zagłówkiem i wyprofilowanym oparciem oraz biurko. Nie pracuj z kanapy, ponieważ jest to niewygodne i niezdrowe dla kręgosłupa. Pamiętaj o dobrym oświetleniu i niezasłanianiu sobie światła dziennego. Rób przerwy w pracy, wstawaj od biurka. Zakraplaj oczy i ćwicz wzrok, wpatrując się w punkty znajdujące się na różnych odległościach. Pamiętaj też o nawodnieniu. Postaw na biurku dzbanek z wodą, a także miseczkę ze zdrowymi przekąskami.