Jak relaksować się po pracy zdalnej

Praca zdalna z domu jawi się jako synonim wygody, jednakże potrafi być tak samo wyczerpująca jak praca w biurze, a czasami nawet bardziej. Okazuje się, że w warunkach domowych, trudniej jest o utrzymanie koncentracji, jak również o zachowanie typowego work-life balance.

Nawet pracując w trybie home-office nie wolno zapomnieć o zasłużonym odpoczynku! Jak więc można się zrelaksować po pracy zdalnej?

Wydzielone stanowisko i określone godziny pracy

Nawet jeżeli masz elastyczne godziny pracy, warto ustalić sobie pewien, w miarę stały harmonogram. Dzięki temu praca będzie mieć swój określony początek, jak i zakończenie, a to bardzo ważne, aby całkowicie się w niej nie zatracić. Wypoczynek i relaks to podstawa, aby zachować motywację i produktywność, a ustalenie godziny końca pracy pomoże jasno ustalić granice pracy zawodowej i życia prywatnego.

Kolejnym aspektem, o który warto zadbać, to wydzielona przestrzeń do pracy, która będzie sprzyjać skupieniu. Idealnie, gdyby było to oddzielne pomieszczenie, jednak nie każdy ma takie możliwości, dlatego warto zaadaptować fragment innego pomieszczenia. Dobrze, aby było w miarę zaciszne i posiadało dobry dostęp do naturalnego światła, co pozytywnie wpływa na nastrój.

Jak relaksować się po pracy zdalnej

 

Sposoby na relaks po pracy zdalnej

Przede wszystkim dbaj o siebie! Praca w pozycji siedzącej jest mocno obciążająca dla naszego kręgosłupa, a kilkugodzinne wpatrywanie się w monitor jest bardzo męczące dla naszych oczu, toteż po zakończeniu pracy warto się rozruszać. Można wyjść na spacer, aby zażyć co nieco aktywności fizycznej i pozwolić oczom odpocząć od niebieskiego światła. Znakomicie sprawdzi się także lekki trening w warunkach domowych (np. zestaw ćwiczeń na kręgosłup lub joga) lub wybranie się na przejażdżkę rowerową, lub na basen.

Po dawce ruchu relaks można kontynuować na inne sposoby. Może to być aromatyczna kąpiel, bądź odprężający prysznic. Następnie można sięgnąć po ulubioną książkę, lub poświecić czas na obejrzenie kolejnego odcinka wciągającego serialu.

Oczywiście, relaks po pracy zdalnej to nie tylko książka czy film. Ważne jest znaleźć coś, co faktycznie Cię odpręża. Może to być zdobywanie nowych umiejętności np. zajęcia z malarstwa lub kurs lepienia z gliny. Niektórzy najlepiej wypoczywają oddając się twórczym zajęciom takim jak decoupage, czy szydełkowanie, inni wolą zająć się modelarstwem, czy trenowaniem wybranej dyscypliny sportowej. Zapisanie się na kurs tańca to też opcja warta rozważenia.

Ostatnio, bardzo modna stała się hodowla roślin doniczkowych – zajmowanie się nimi nie tylko wycisza, ale i zdecydowanie podnosi wizualne walory wnętrz. Co więcej, udowodniono, że rośliny domowe wpływają na ludzi odprężająco, toteż warto wprowadzić jakieś rośliny nawet do swojego domowego biura. Jeżeli ktoś obawia się, że trudno mu będzie utrzymać roślinkę przy życiu, może postawić na bardzo wytrzymałe gatunki np. epipremnum, sansevierię czy większość sukulentów.

Zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym, jest szczególnie ważne w trybie home office, ponieważ łatwo o jej zachwianie. Nie rezygnuj z odpoczynku i dbaj o efektywne ładowanie akumulatorów.