Zasady home office – o czym należy pamiętać?

Praca zdalna nie jest dla każdego. Jak przygotować się do pracy w domu? O czym należy pamiętać, tworząc swoje biuro? Sprawdź kilka zasad, które pozwolą Ci pracować efektywniej i cieszyć się z pracy w przestrzeni domowej.

Od czego zacząć? Wyznacz przestrzeń do pracy!

Pracując na home office, warto mieć do pracy, specjalnie zagospodarowaną przestrzeń. Jeśli nie możesz poświęcić w tym celu całego pomieszczenia, ponieważ nie masz dużego domu czy mieszkania, przeznacz do pracy jedynie część pokoju. Postaraj się, aby nie była to sypialnia czy salon. Mogą Ci się one później kojarzyć wyłącznie z pracą. W wyznaczonej przestrzeni posprzątaj, przygotuj biurko lub stolik, a także wygodne krzesło.

Powiadom bliskich, że pracujesz z domu. Daj znać znajomym, że pracujesz z domu. W ten sposób unikniesz odwiedzin na kawkę czy herbatkę. Zyskasz czas tylko dla siebie i na pracę. Na ewentualne telefony czy wiadomości od nich możesz odpowiedzieć później. Przygotuj do pracy odpowiedni sprzęt. Nie każdy pracodawca udostępnia pracownikom sprzęt do pracy w domu. Możesz go jednak zapytać lub poprosić o komputer. W ten sposób nie narazisz się na dodatkowe koszty związane z zakupem nowego sprzętu. Jeśli jesteś freelancerem, o sprzęt powinieneś zadbać sam.

Zasady home office – o czym należy pamiętać?

Pamiętaj o dobrym łączu internetowym

Złe połączenie może uprzykrzyć życie nie tylko Tobie, ale i Klientom, których w ciągu dnia obsługujesz. Dziś w dobie home office wiele usługodawców oferuje atrakcyjne pakiety internetu (często połączone z dodatkowymi opcjami, a nawet możliwością zakupu sprzętu). Przygotuj się do pracy, sięgając po nielimitowany pakiet danych. Jeśli tego dnia Twoje dzieci idą do szkoły czy przedszkola, zawieź ich do wyznaczonej placówki przed swoją pracą. Dzięki temu nie będziesz musiała się odrywać od obowiązków w trakcie ich wykonywania. Jeśli dzieci zostają z Tobą w domu na cały dzień, wytłumacz im, że pracujesz i przez jakiś czas powinny pobawić się same. Wymyśl im zabawę lub zorganizuj czas tak, aby niezbyt szybko się znudziły. W ostateczności zawieź dzieci do dziadków, jeśli masz taką możliwość.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dodaje energii nie tylko na cały poranek, ale także resztę doby. Pamiętaj, aby przed pracą zjeść coś pożywnego. Skorzystaj z faktu, że jesteś w domu i rzeczywiście masz więcej czasu na to, aby zajrzeć do lodówki. Kawa nie wystarczy, aby dodać organizmowi energii. Siedząc przy komputerze, pamiętaj, aby regularnie sięgać po szklankę wody. Dzięki niej nawodnisz organizm, przez co lepiej będzie on funkcjonował. Warto wyrobić sobie nawyk sięgania po wodę, aby nie odwadniać organizmu i cieszyć się zdrowiem znacznie dłużej.

Home office ma to do siebie, że podczas niego podjadamy. Siedzimy, patrzymy w ekran komputera i sięgamy po to, co mamy pod ręką. Dla naszego zdrowia warto byłoby, aby były to zdrowe przekąski. Przygotuj więc wcześniej owoce i orzechy. Dodadzą Ci one energii. Nie skupiaj się na domowych obowiązkach. Wykonasz je później. Chcąc zrobić i jedno, i drugie, nie zrobisz właściwie wszystkiego. Skup się najpierw na pracy, później zajmij się domem. Jeśli źle pracuje Ci się w nieuporządkowanej przestrzeni, postaraj się większość obowiązków domowych wykonać dzień wcześniej, abyś miał czyste mieszkanie.