Oświetlenie domowego biura – o czym należy pamiętać?

Domowe biuro powinno być przyjemne dla oka. Czy to znaczy, że warto w nim powiesić na ścianie obrazy, a wokół biurka postawić kwiatki? Być może. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o dobrym oświetleniu. Jak powinno wyglądać oświetlenie domowego biura? Jaką lampkę wybrać?

Oświetlenie sufitowe to podstawa

Jeśli dopiero zacząłeś pracować z domu, nie musisz od razu biec do sklepu po lampkę biurkową. Oświetlenie sufitowe jest wystarczające, aby oświetlić pomieszczenie czy doświetlić swoją twarz podczas wideorozmowy. Jeśli możesz, ustaw biurko blisko oświetlenia. Pamiętaj, aby nie zasłaniać sobie dłonią światła podczas np. robienia notatek czy podpisywania dokumentów.

Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie biurka przy oknie. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz światło dzienne, pod warunkiem, że pracujesz w trakcie dnia. Nocne marki szczególnie muszą zadbać o oświetlenie pomieszczenia, ponieważ oko po całym dniu jest zmęczone, wysuszone.

Oświetlenie biurkowe – wygląd czy lepsze światło?

Wybór oświetlenia biurowego może mieć znaczenie, szczególnie jeśli chcesz, aby wszystkie przedmioty w pokoju do siebie pasowały. Nie możesz więc sięgnąć po pierwszą z brzegu w sklepie lampę i postawić ją w biurze. Jej wybór musi być przemyślany. Pamiętaj jednak, że jeśli lampka świeci słabym światłem, zawsze możesz postawić dwie lampki albo zmienić w niż żarówki na mocniejsze. Musisz jednak wcześniej sprawdzić, czy zastosowanie żarówko o większej mocy nie uszkodzi klosza lampy. Często stosując źle dopasowaną żarówkę obudowa lampki ulega stopieniu.

Lampa biurkowa powinna dokładnie oświetlać klawiaturę komputera, a także przestrzeń wokół niego. Nie musisz jednak sięgać po lampkę stojącą. Jeśli masz mało przestrzeni na biurku, zamontuj lampę wiszącą tuż obok niego. Źródło światła możesz umiejscowić także na ścianie. Na rynku dostępne są lampy ścienne w przeróżnych kształtach, wzorach i kolorach.

Oświetlenie domowego biura – o czym należy pamiętać?

Lampka do klawiatury – czy to dobry pomysł?

Na rynku dostępne są małe lampki klawiaturowe. Są one zamontowane na elastycznym pręcie. Możesz je podłączyć do gniazda USB w laptopie. Czy taka lampka to dobre rozwiązanie do codziennej pracy? Niestety nie. Tego rodzaju źródło światła sprawdzi się wtedy, gdy nie korzystamy często z komputera lub potrzebujemy na chwilę podświetlić klawiaturę. Podczas codziennej pracy taka lampka będzie przeszkadzała. Możesz zahaczyć o nią ręką.

Oświetlenie domowego biura to nie wszystko – o czym jeszcze pamiętać?

Prócz dobrego oświetlenia domowego biura warto zadbać o wygodny fotel do pracy, a także biurko. Fotel lub krzesło z zagłówkiem powinny być wyprofilowane i posiadać podłokietniki. Ważne jest również to, aby właściwie dopasować wysokość krzesła do biurka. Praca z domu ma być wygodna i nie nadwyrężać kręgosłupa.

Siedząc cały dzień w pozycji siedzącej pamiętaj o tym, aby robić sobie przerwy. W ich trakcie warto nie tylko zrobić trening dla oczu patrząc na zmianę w punkty rozmieszczone na różnej odległości. Ważne jest także rozprostowanie kości poprzez odejście od biurka.