Jak się zdrowo odżywiać podczas pracy zdalnej?

Praca z domu znacząco różni się od tej w warunkach biurowych. Należy większy nacisk postawić na organizację obowiązków, oraz miejsca pracy tak, aby oddzielić sferę zawodową od prywatnej. Zmienia się również sposób odżywiania. Pracując na home office, w ferworze obowiązków zazwyczaj nie robimy przerw na pełnowartościowe posiłki, toteż często sięgamy po niezdrowe przekąski (np. chipsy lub batoniki), co może negatywnie odbić się na naszej wadze i kondycji. Po jakie przekąski sięgać na home office, aby było zdrowo i pożywnie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia — nawet na home office

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To właśnie ono dostarcza nam energii do działania, wspomaga koncentrację oraz niweluje ewentualne późniejsze napady wilczego głodu. Dlatego, warto je zjeść przed rozpoczęciem pracy — nawet tej wykonywanej zdalnie. Częstą praktyką jest jedzenie śniadania przy komputerze, już w trakcie wykonywania obowiązków.  To błąd. Lepiej jest zjeść posiłek na spokojnie, bez przeglądania korespondencji mailowej czy porannego przeglądania sociali. Nie musi być to duże śniadanie. Owsianka z suszonymi owocami, lub jajecznica zjedzona z kawałkiem pełnoziarnistego pieczywa będą wystarczające.

Zdrowe przekąski a praca zdalna

Co można przygotować na szybką, ale pożywną przekąskę w trakcie pracy w domu? Doskonale sprawdzi się jogurt z granolą (wystarczy wsypać i zamieszać), twarożek z dodatkiem owoców lub prosta sałatka. Można również zawczasu przygotować składniki do koktajlu, które wystarczy tylko zblendować. Aby koktajl był bardziej sycący, niektórzy dodają do niego miarkę odżywki białkowej (na bazie mleka lub wegańskiej np. z białka ryżu i grochu) lub uprzednio namoczone płatki owsiane.

Pracując przy komputerze, wybierajmy zdrowe przekąski. Takimi są m.in. orzechy, jednak należy zachować ostrożność — co prawda są bogactwem witamin i składników odżywczych, ale są również bardzo kaloryczne, a w trakcie pracy łatwo stracić kontrolę nad tym ile ich zjadamy. Lepszym wyjściem będzie przygotowanie sobie świeżych warzyw do przegryzania np. pokrojonej w kawałki marchewki lub rzodkiewki.

Jak się zdrowo odżywiać podczas pracy zdalnej?

Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu

W trakcie gorączkowego realizowania zawodowych obowiązków łatwo zapomnieć o piciu wody. Tymczasem jest to niezwykle ważne dla naszego organizmu. Nawet jeżeli nie czujemy pragnienia, odwodnienie możemy odczuwać w postaci znużenia, czy nawet bólu głowy. Dlatego, warto butelkę z wodą postawić obok komputera, aby móc po nią sięgać od czasu do czasu. Osobom, które często marzną, poleca się picie bardzo ciepłej wody — przyda się do tego butelka termiczna, która długo zachowuje temperaturę napoju.

Organizacja przede wszystkim

Aby zyskać na czasie, i zapewnić sobie pełnowartościowe przekąski na cały dzień pracy warto przygotować je z wyprzedzeniem: na dzień wcześniej, lub rano, przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu unikniemy czasochłonnego przygotowania smakołyków oraz częstych wycieczek do kuchni, które mogą nas dekoncentrować w trakcie pracy zdalnej.