Jak urządzić domowe biuro? Kilka praktycznych wskazówek

Praca zdalna to dla niektórych duże wyzwanie. Nie jesteśmy nauczeni pracować w domowej przestrzeni, często wśród współlokatorów, dzieci i zwierząt. Warto więc wiedzieć, jak urządzić sobie przestrzeń, aby dała nam komfort i pozwoliła na efektywną pracę. Sprawdź kilka najważniejszych wskazówek.

Jak urządzić biuro w domu?

Wybierz pomieszczenie do pracy

Jeśli masz duży dom czy mieszkanie, przeznacz jedno z pomieszczeń na biuro. W ten sposób odseparujesz część wypoczynkową od biurowej. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Pamiętaj więc o tym, aby wyznaczając miejsce do pracy, nie stanowiło ono też miejsca do relaksu. Najlepiej, aby miejsce do pracy znajdowało się w rogu pokoju. Nie przenoś pracy do sypialni, ponieważ będzie Ci się ona kojarzyła z obowiązkami biurowymi.

Przygotuj odpowiedni sprzęt

Zadbaj o odpowiedni sprzęt do pracy. Możesz potrzebować komputera, drukarki czy telefonu służbowego. Wybierz sprzęty, które będą dobrej jakości, a jednocześnie ich zakup nie obciąży zbyt mocno Twojego budżetu. Jeśli możesz, pożycz sprzęt z biura. W ten sposób będziesz miał pewność, że sprzęt jest skonfigurowany, a oprogramowania zaktualizowane.

Zadbaj o dobre łącze internetowe

Wybierz pakiet internetu bez limitu, abyś mógł spokojnie przeglądać strony internetowe, prowadzić prezentacje, wideokonferencje czy czat ze współpracownikami. Złej jakości połączenie internetowe może uprzykrzyć życie nie tylko Tobie, ale i osobom, które będą chciały z Tobą współpracować.

Pamiętaj, że w dobie home office wiele usługodawców oferuje atrakcyjne pakiety internetu, często wraz z dodatkowym sprzętem. Porównaj ich oferty i wybierz tę, która spełnia Twoje oczekiwania i pozwoli na swobodną pracę.

Jak urządzić domowe biuro? Kilka praktycznych wskazówek

Pamiętaj o przekąskach

Abyś nie odrywał się co chwilę od pracy w poszukiwaniu jedzenia, przynieś sobie do przestrzeni biurowej przekąski. Dobrze, aby były one zdrowe. Zaleca się jedzenie owoców i orzechów, które nie tylko dodadzą energii, ale również dobrze smakują. Oczywiście dzień pracy rozpocznij od śniadania. Doda Ci ono energii na cały dzień i pozwoli skupić się na obowiązkach.

Posprzątaj przestrzeń do pracy

Nie zapomnij posprzątać przestrzeni, w której będziesz pracował. Bałagan może Cię rozkojarzyć i sprawi, że będziesz chciał porządkować pokój w trakcie biurowych obowiązków. Warto wypracować dobry nawyk polegający na odkładaniu wszystkiego na swoje miejsce. W ten sposób nie zabrudzisz posprzątanej już przestrzeni.

Zaopatrz się w biurko i wygodne krzesło

Praca z kanapy jest wygodna, ale niezdrowa dla kręgosłupa czy obiegu krwi w naszym organizmie. Pamiętaj więc o tym, aby pracować przy biurku lub stole. Powinien on znajdować się na odpowiedniej wysokości. Bardzo ważne jest też wygodne krzesło lub fotel (może być gamerski). Fotele dla graczy są świetnie wyprofilowane, przez co nie męczy się w nich kręgosłup.

Po zakończeniu pracy pamiętaj o ćwiczeniach rozciągających, spacerze czy treningu. Regularny ruch pozwoli zachować zdrowie, a także zrelaksować się po całym dniu intensywnej pracy.