Jak zorganizować pracę na home office?

Home office dla niektórych jest nowością, inni z kolei od lat pracują z domu, nie wyobrażają sobie zmiany. Jak zorganizować pracę poza biurem? O czym należy pamiętać, pracując w domu? Przeczytaj nasz poradnik.

Home office – wybór czy obowiązek?

Praca zdalna nie jest w Polsce czymś nowym. Pracodawcy do niedawna niechętnie patrzyli na chęć pracy z domu. Dlaczego? Ponieważ teoretycznie w domu trudniej jest się skupić na pracy. Otoczenie przypomina nam o obowiązkach: praniu, sprzątaniu, gotowaniu. Do tego wszystkiego przeszkadzają nam zwierzęta lub dzieci, które z jakiegoś powodu zostały z nami w domu.

Ostatnie miesiące pokazały jednak, że praca zdalna nie jest jednak wyłącznie wyborem. Wielu z nas musiało przejść na home office ze względów bezpieczeństwa czy podporządkowując się nowym zasadom pracodawcy. Większość odnalazła się w nowym trybie działania. Są jednak tacy, którym praca z domu nie przypadła do gustu. Niektórzy nie mają warunków do pracy w domu, niektórzy zwyczajnie wolą rano przygotować się do wyjścia i spędzić dzień wśród ludzi, rozmawiając, śmiejąc się czy pracując w innych warunkach.

Jeśli jednak musimy zostać w domu, warto wiedzieć, jak zorganizować sobie przestrzeń do pracy. O czym warto pamiętać?

Organizacja przestrzeni do pracy w home office

Pracując z domu, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby przestrzeń wokół siebie uporządkować. W ten sposób nie będziemy skupiać się na bałaganie, a samej pracy. To jednak nie wszystko. Dobrze jest przygotować sobie do pracy komputer, notatnik, długopis oraz kalendarz.

Przed rozpoczęciem pracy warto zjeść pożywane śniadanie, które doda nam energii i sprawi, że będziemy efektywnie działać. Pamiętajmy o wodzie. Nawadnianie organizmu sprzyja jego poprawnej pracy. Siedząc cały dzień przed komputerem, pamiętajmy również o przekąskach. Najlepiej sprawdzą się owoce oraz orzechy.

Zanim rozpoczniemy pracę, warto wyprowadzić na spacer zwierzęta, abyśmy nie musieli tego robić w trakcie wykonywania obowiązków. Jeśli dzieci spędzają z nami dzień, warto poinstruować ich, aby nie przeszkadzali nam, dopóki nie skończymy pracy. Często jest to niemożliwe, jednak im dzieci starsze, tym bardziej rozumieją, że mama czy tata nie może się teraz bawić.

Jak zorganizować pracę na home office?

Problemem home office może być brak odpowiedniego sprzętu do pracy czy dobrego łącza internetowego.

Zapytajmy pracodawcę, czy możemy wziąć sprzęt z biura. W ten sposób nie będziemy musieli wchodzić w dodatkowe koszta. Obecnie przy tak dużej popularności pracy zdalnej, możemy bardzo szybko i bez wychodzenia z domu zamówić router z pakietem internetu potrzebnym do pracy. Wystarczy wybrać pasującego nam usługodawcę.

Jeśli nie chcesz, aby praca kojarzyła Ci się z domem, wybierz w nim przestrzeń, która będzie służyła wyłącznie do pracy. Jeśli nie może to być całe pomieszczenie, zagospodaruj na ten cel kąt pokoju. Nie pracuj z salonu czy sypialni, ponieważ nie będziesz w tych miejscach czuł, że odpoczywasz. Szczególnie jeśli w zasięgu wzroku zobaczysz komputer. Co dalej? Usiądź wygodnie, załóż słuchawki i pracuj.