Jak odstresować się po pracy zdalnej?

Kiedy w 2020 roku wybuchła na świecie pandemia koronawirusa tysiące zawodów zostało odesłanych do wykonywania swoich obowiązków w systemie pracy zdalnej. Do tej pory była to domena freelancerów czy pracowników IT, tymczasem swoje zadania na odległość musiało zacząć wykonywać również wiele innych zawodów. Początkowy entuzjazm związany z możliwością pospania dłużej i pracowania w wygodnym dresie szybko uleciał. Zamknięcie w domu razem z całą rodziną i ograniczenie wielu sposobów na rozrywkę oraz wyjazdów sprawiły, że bardzo szybko odczuliśmy zmęczenie i znużenie wykonywaniem naszych obowiązków w ten sposób. Wyzwaniem jest nie tylko skuteczne przestawienie się rano na tryb praca, ale także zauważalny i dający wytchnienie odpoczynek po niej.

Praca na home office może być trudniejsza niż myśleliśmy

Czy tobie również doskwiera długotrwałe zmęczenie? Jesteś zmęczony chaosem, jaki wkrada się w życie przez pracę w domu? Nic w tym dziwnego. Niestety po kilku tygodniach, gdy praca zdalna wydawała nam się całkiem fajnym rozwiązaniem, zaczęły pojawiać się trudności, które trudno przeskoczyć. Mieszkanie do tej pory służące do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną musi teraz spełniać rolę biura dla jednej lub dwóch dorosłych osób, ale musi tez pomieścić uczniów, którzy mimo zapowiadanych zmian prawdopodobnie nadal przynajmniej część lekcji będą odbywać na odległość. Wydzielenie miejsc, które pozwolą na pracę w komfortowych warunkach i skupieniu to nie lada wzywanie, gdy dysponujemy ograniczonym metrażem, który już wcześniej był zagospodarowany.

Jak odstresować się po pracy zdalnej?

Oddziel życie zawodowe od prywatnego

Jednym z największych problemów jest właściwe zrelaksowanie się po pracy. Przez pracę w trybie home office zaciera się granica rozpoczęcia i zakończenia wykonywania obowiązków. Rano trudno się nam skupić na ważnych zadaniach, po południu nie możemy skończyć rozmów telefonicznych i odpisywania na maile. Odłączenie się od pracy i wytchnienie dla naszej głowy to podstawa, jeśli kolejnego dnia mamy mieć zapał i motywację do działania. Sytuacja, w której ciągle jesteśmy pod telefonem i sprawdzamy pocztę nawet wieczorem przy filmie, to warunki, w których z pewnością nie odpoczniemy. Ciągłe poczucie stresu i presji wprowadza nas w stan nieustającego zmęczenia. Gdy kończysz wykonywać pracę, wyloguj się ze wszystkich aplikacji, służących Ci do niej. Zaplanuj dokładnie, kiedy rozpoczyna się czas na relaks i staraj się tego trzymać, kreując sytuację, która będzie choć trochę podobna do wyjścia z biura.

Spaceruj, ruszaj się i szukaj innych bodźców

Po pracy zaplanuj aktywności, które różnią się od tego, jak spędzasz dzień. Jeśli istnieje możliwość wyjdź do kina, restauracji czy choćby na lody. Włącz do codziennego grafiku spacery, najlepiej takie, które pozwolą Ci obcować z zielenią. Po całym dniu spędzonym przy komputerze, twoje oczy podziękują Ci za chwilę relaksu na łonie natury. Aktywność fizyczna jest szczególnie istotna, by w dobrej kondycji utrzymać nasz kręgosłup. Jeśli nie wychodzisz do pracy, ilość kroków zrobionych przez cały dzień może Cię zaskoczyć w bardzo niekomfortowy sposób. Większość osób dobrze reaguje na wieczór spędzony przy muzyce i lampce wina. Warto także pamiętać, by spędzać czas z rodziną, bo zamknięcie w domu w trakcie pracy i nauki to nie to samo, co wartościowy wspólny czas, budujący dobre relacje i właściwe nawyki.