Organizacja pracy w domu – jak pracować na home office?

Dla wielu z nas home office to zupełnie nowy świat, z którym przyszło nam się zmierzyć. Jedni odnaleźli się w nim łatwo, inni mają problemy. Aby łatwiej było Ci pracować z domu, możesz skorzystać z naszego poradnika, który podpowie, jak zorganizować pracę z domowego zacisza.

Home office – najważniejsze informacje

W Polsce na home office pracuje się od dawna. Pracodawcy dotąd jednak niechętnie patrzyli na chęć pracy z domu. Dlaczego? Ponieważ teoretycznie w domu trudniej jest się skupić na pracy. Otoczenie przypomina nam o obowiązkach: praniu, sprzątaniu, gotowaniu. Do tego wszystkiego często przeszkadzają nam sąsiedzi, dzieci, zwierzęta czy hałasy za oknem.

Ostatnie miesiące pokazały jednak, że Polacy bardzo chętnie pracują zdalnie. Praca ta często nie jest wyborem, a nakazem ze względów bezpieczeństwa. Wiele osób odnalazło się w nowym trybie życia.Są jednak tacy, którym praca z domu nie przypadła do gustu. Niektórzy nie mają warunków do pracy w domu, niektórzy zwyczajnie wolą rano przygotować się do wyjścia i spędzić dzień wśród ludzi, rozmawiając, śmiejąc się czy pracując w innych warunkach.

Jeśli jednak musimy zostać w domu, warto wiedzieć, jak zorganizować sobie przestrzeń do pracy. O czym warto pamiętać? Pracując z domu, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby przestrzeń wokół siebie uporządkować. W ten sposób nie będziemy skupiać się na bałaganie, a samej pracy. To jednak nie wszystko. Dobrze jest przygotować sobie do pracy komputer, notatnik, długopis oraz kalendarz.

Organizacja pracy w domu – jak pracować na home office?

Pamiętaj też o posiłku!

Doda on energii i pozwoli na efektywną pracę przez cały dzień. Prócz stałych posiłków dobrze jest podjadać zdrowe przekąski. Postaw na owoce, warzywa i orzechy. To najlepsze co możesz zrobić dla swojego umysłu i ciała! Warto zadbać też o dobre nawodnienie. Pij co godzinę szklankę wody.

Problemem home office może być brak odpowiedniego sprzętu do pracy czy dobrego łącza internetowego. Zapytajmy pracodawcę, czy możemy wziąć sprzęt z biura. W ten sposób nie będziemy musieli wchodzić w dodatkowe koszta. Obecnie przy tak dużej popularności pracy zdalnej, możemy bardzo szybko i bez wychodzenia z domu zamówić router z pakietem internetu potrzebnym do pracy. Wystarczy wybrać pasującego nam usługodawcę.

Jeśli nie chcesz, aby praca kojarzyła Ci się z domem, wybierz w nim przestrzeń, która będzie służyła wyłącznie do pracy. Jeśli nie może to być całe pomieszczenie, zagospodaruj na ten cel kąt pokoju. Nie pracuj z salonu czy sypialni, ponieważ nie będziesz w tych miejscach czuł, że odpoczywasz. Szczególnie jeśli w zasięgu wzroku zobaczysz komputer.

To jednak nie wszystko. Bardzo istotne jest także oświetlenie. Ustaw biurko przodem do okna, umieść na biurku lampkę z żarówką o dużej mocy. Dzwięki dobremu oświetleniu nie popsujesz sobie wzroku. Niebieskie światło od urządzeń elektrycznych również nie będzie tak bardzo szkodliwe dla Twoich oczu i skóry.

Jeśli chcesz stworzyć przyjemny klimat w pokoju do pracy, postaw wokół zielone roślinki i ulubione ozdoby. Jeśli nie prowadzić wideokonferencji, sięgnij po swój ulubiony koc i okryj się nim. Nie musisz siedzieć sztywno i w białej koszuli. Ubierz się wygodnie i pracuj.